Když začínám psát tento článek zbývá přesně hodina do začátku nového roku. Je mi nějak smutno. Pravděpodobně za to může David Grudl, který oznámil, že končí s vývojem Nette Frameworku.

Nemůžu to ze sebe dostat. Sice jsem na to u sledování Dobytí severního pólu zapomněl, ale teď je to zpět. Nevím, co mám tu hodinu dělat. Právě poslouchám Top 100 skladeb roku 2013 a pouze se násobí můj pocit, že mne ten mainstream nějak moc nebere. Asi počkám do dvanácti, něco si odpálím a půjdu spát. Měl bych mít dobrou náladu, ale prostě nemám. :(

Po celou dobu vánočních prázdnin se cítím hrozně divně. Jsem unaven, protože jdu vždy spát až kolem půl dvanácté, kdy se vždy zděsím kolik že už to je hodin, a usnout mi dělá problém. Někdy usínám třeba i dvě hodiny. Pořád nad něčím musím přemýšlet a nejhorší na tom je, že si prostě nemůžu říct ne a vypnout mozek. Odpoledne se mi usnout také nedaří. Zdá se mi že spíš přežívám, než žiju.

Nedělám ani nic pořádného. Měl bych se učit, po prázdninách píšem pololetku z češtiny, děják, zeměpis, musím se opravit test a cosi nacvičit do hudebky. Navíc máme napsat vlastní mýtus, musím se doučit perfketum v němčině, dopsat praktické cvičení do biologie a měl bych se nechat vyzkoušet ze společenských věd. Je toho tolik a já stejně jen pořád prokrastinuju, protože se mi nechce učit, což spočívá v tom, že kontroluji sociální sítě a dělám bezúčelné věci. Ach jo. Dokonce kvůli tomu zůstávám v Brně na Nový rok, tak uvidíme, jaké to bude. Ale teď už bych měl zanechat psaní a jít se konečně učit…

Před měsícem a jedním dnem jsem byl Fitli nominován, abych napsal svůj Liebster Award. Pořád jsem to odkládal, ale dneska jsem se už nemusel vůbec do učit do školy, protože zítra jdeme na vánoční koncert, tak jsem to nakonec přece jen napsal.

Pravidla

 1. Řekni o sobě 10 věcí.
 2. Odpověz na 10 otázek bloggera, který tě nominoval.
 3. Vymysli 10 otázek pro ty, které chceš nominovat.
 4. Nominuj 5 bloggerů, kteří mají méně než 200 pravidelných čtenářů. (To jako zjistím jak?)
 5. Informuj ty bloggery o tom, že jsi je nominoval/a.

1. Řekni o sobě 10 věcí

 1. Jmenuji se David Pavlík.
 2. Jednou za čas píši na tento blog.
 3. Mám rád rohlíky.
 4. Nemám rád většinu zeleniny, ale nejhorší jsou asi rajčata.
 5. Chodím na Jarošku.
 6. Baví mne pokládání otázek.
 7. Jsem trochu Grammar Nazi, přestože sám dělám chyby. V poslední době čím dál častěji.
 8. Miluji čaj, ale pouze ovocný (což podle někoho není ani čaj) a s hodně cukru.
 9. Rád chodím pěšky.
 10. Jsem rád, že už budou Vánoce.

2. Odpověz na 10 otázek bloggera, který tě nominoval

Kdybyste měli předvést někde jednu činnost, o které si myslíte, že ji umíte lépe než ostatní/jde vám ze všeho nejlíp, co by to bylo?

Záleží na tom, kdo jsou ti ostatní. Například si myslím, že většina mých vrstevníků neumí poskládat Rubikovu kostku, takže ji umím skládat lépe než oni, ale mistrům světa s časem šest sekund se opravdu rovnat nemůžu.

Kterou část svého těla máte nejraději?

Štěpán odpověděl „Nehty a vlasy“[0]. Já naopak nehty ani vlasy rád nemám. Nehty se musí stříhat, vlasy se musí mýt. Obojí je otrava. Krom toho mám části svého těla rád asi skoro stejně. Pokud si mám některou vybrat, tak asi hlavu, pokud zrovna nebolí.

Které období svého dosavadního života berete jako nejšťastnější?
Tak to fakt nevím, nad tím jsem nikdy nepřemýšlel. Snažím se žít šťastně pořád, i když mi to někdy moc nejde.

Proč má zebra pruhy?
Asi nechtěla být jednobarevná.

Ze které strany loupete banán a proč?
Jak kdy. Někdy z té strany, ze které roste, protože je to jednodušší. Někdy z opačné, protože mi to přijde takové moc obyčejné, problém ovšem je, že mi slupka někdy vleze za nehty.

Proč mi odpovídáte?
Protože jsem to slíbil a už mne štve, jak dlouho to odkládám.

Na jaké jídlo máte právě teď chuť?
Už jsem po večeři, takže na žádné.

Jaký je váš oblíbený geometrický tvar (těleso, objekt…)
Asi Tě zklamu, nemám žádný vysloveně oblíbený geometrický tvar. Ale třeba taková Mengerova houba je pěkná.

…A vzorec? (matematický, fyzikální, chemický, jakýkoliv)
Teď mne fakt žádný nenapadá.

Na co se teď těšíte?
Na Vánoce, na klid od školy, až mi odpoví níže jmenovaní.

3. Vymysli 10 otázek pro ty, které chceš nominovat

 1. Jsi rád, že jsem Tě nominoval?
 2. Co Tě rozčiluje?
 3. Jaké jsou Tvé negativní stránky?
 4. Jaký je Tvůj nejoblíbenější obchod s potravinami / smíšeným zbožím?
 5. Preferuješ supermarkety, nebo večerky?
 6. Kdybys mohl změnit pět věcí v Tvém životě, jaké by to byly?
 7. Jaké máš známky z dějepisu?
 8. Jaký je smysl života?
 9. Platíš za hudbu?
 10. Oblíbený programovací jazyk?

Štve mne, že je těch otázek jenom deset. Napadá mě jich ještě tolik…

4. Nominuj 5 bloggerů

Pět je opravdu hrozně moc. Dva ze čtyř, které mám ve widgetu na pravé straně, už nominovaní byli, takže musím další tři vymyslet. Problém je v tom, že o nikom dalším, kdo blogguje a osobně se s ním znám nevím, takže to udělám podobně jako Fitli – nominuji přátele, kteří sice blog ještě nemají, ale určitě si ho kvůli mně založí. Nominováni jsou:

 1. Vítek B.
 2. Vojta V.
 3. Michal V.
 4. Jirka N.
 5. Miki H.

Citace:

[0] BALÁŽIK, Štěpán. Pochybný řetězák. In: Balastův blog [online]. 2013 [cit. 2013-12-19]. Dostupné z: http://blog.balazik.cz/post/68909473161/pochybny-retezak

Michal Kolesa. Kdo by ho neznal. Byl celebritou českého internetu. Měl tolik banů jako nikdo jiný. Měl tak úžasné dotazy, které by nikdo jiný nevymyslel. Proslavil Rakovník víc něž kdokoli jiný. Miloval plavající ženy jako nikdo předtím. Byl prostě geniální.

Sám jsem byl jeho velký fanoušek. Začal jsem se o něj zajímat někdy v první polovině tohoto roku. Jeho názory byly opravdu revoluční a zaujaly mne. Je pravda, že to bylo hlavně díky vtipnosti jeho příspěvků. Díky němu jsem se bavil i tehdy, když mi zrovna do smíchu nebylo. Bral jsem ho jako takové zvláštní individuum a pousmíval se nad jeho hloupostí. Nikdy jsem se ho ale nepokoušel shazovat nebo něco podobného. Co mi opravdu vadilo byli lidé, co se do něho neustále naváželi kvůli nejrůznějším nesmyslům. Vždycky jsem se ho snažil bránit a podporovat. Dokonce jsem o něm napsal slohovku. Je dobré zmínit, že měl o mne strach, abych z té slohovky neměl ve škole nějaký malér. Takový formát to byl. O prázdninách jsem byl asi 20 km od Rakovníka. Moc jsme tam chtěl zajet, ale nakonec na to nezbyl čas, teď si to vyčítám.

Ale teď zpět do přítomnosti.

Asi jste zaznamenali zprávu, že Michal zemřel. Já když jsem si v pátek odpoledne přečetl na Fuxoftově Google+ post o tom, že Michal možná nežije, tak jsem nechápal. Vůbec mne nikdy nenapadlo, že by prostě mohl zemřít. Bylo to tak náhlé. Rychle jsem si přečetl vlákno na Facebooku Tomáše Baldýnského a celý den jsem na něj musel myslet. Bylo mi velmi úzko a líto Michala. Pocítil jsem, co to je někoho ztratit. A to jsem ho ani neznal osobně. Nedokážu si představit, když by mi zemřel někdo z rodiny. V sobotu jsem byl v Praze, tak jsem toho využil a se Štěpánem jsme se jeli podívat do nemocnice, kde prý předtím byl. Tou dobou už internetem koloval jeho úmrtní list a zpráva pana otce. V nemocnici nám potvrdili, že tam nikdo takový (už) není. To potvrdilo, že už opravdu na živu není. Je to smutné, ale nic s tím už nenaděláme. Můžeme si akorát vážit těch, co ještě máme.

Michale, budeš mi chybět.

Za pár dní máme volby. Každé volby mají něco charakteristického. Tyto jsou charakteristické právě volebními songy. Pojďme si je proto zopakovat.

Hlavu vzhůru

Vše začalo 2. října, kdy Tomáš Ulehla zveřejnil svůj úchvatný song Metelesku Blesku, který prý složil na dálnici mezi Prahou a Zlínem. Má jednoduchý text a dobře se pamatuje. Škoda, že už nemáme v hudebce referáty, udělal bych ho na Tomáše.

Na motivy Metelesku blesku vznikla více než povedená parodie s volebními hesly ODS.

Hnutí Úsvit přímé demokracie

Ostatní na sebe nenechali dlouho čekat a o pět dní později vyjádřili podporu Tomiovi Eva a Vašek. Ti se řídili heslem „V jednoduchosti je síla“.

Tento song se mi také líbí, kdyby mi fungoval na telefonu reprák, tak si ho dám na vyzvánění. Nepodařilo se mi najít původní video, tak alespoň desetihodinová verze:

Strana svobodných občanů

Této straně složil jejich volební song Václav Koubek. Jeho poselství je jasné: „hoď to za hlavu“. Najít embedovatelnou verzi se mi opět nepodařilo, takže Vás odkážu třeba na mírně bulvární Novinky.cz.

Strana zelených

Seznam zakončím Ondřejem Liškou, předsedou Strany zelených, který zpívá Barvu tvýho hlasu. Klip je opravdu povedený, text taky, ale myslím, že na Metelesku blesku to pořád nemá.